فروشگاه اینترنتی امروزه
موقعیت شما : صفحه اصلی » مفاخر بابادی
  • شناسه : 106
  • 31 مارس 2017 - 13:19
  • ارسال توسط :
زندگینامه دکتر بهرام بابادی عکاشه پدر علم زلزله شناسی ایران

زندگینامه دکتر بهرام بابادی عکاشه پدر علم زلزله شناسی ایران

بهرام بابادی عکاشه (متولد ۱۳۱۵ در مسجدسلیمان )، پدر علم زلزله‌شناسی ایران و متخصص برجسته زلزله‌شناسی و زمین‌شناسی است. وی پس از گذارندن دبستان و دبیرستان در زادگاه و اهواز، در خرداد ۱۳۳۴ موفق به دریافت دیپلم ریاضی (رتبه اول) از دبیرستان دکتر حسابی شد. در مهر ماه همان سال تحصیلی، فیزیک را در دانشگاه […]

بهرام بابادی عکاشه (متولد ۱۳۱۵ در مسجدسلیمان )، پدر علم زلزله‌شناسی ایران و متخصص برجسته زلزله‌شناسی و زمین‌شناسی است. وی پس از گذارندن دبستان و دبیرستان در زادگاه و اهواز، در خرداد ۱۳۳۴ موفق به دریافت دیپلم ریاضی (رتبه اول) از دبیرستان دکتر حسابی شد. در مهر ماه همان سال تحصیلی، فیزیک را در دانشگاه تهران شروع کرد و پس از اخذ لیسانس در خرداد ۱۳۳۸ در دی ماه همان سال به عنوان دانشجوی بورسیه مبادله ای عازم آلمان گردید.

 

پس از گذراندن دوره های زبان در بهار ۱۳۳۹ در دانشگاه صنعتی اشتوتگارت به تحصیل فیزیک و ژئو فیزیک مشغول شد و دروس مقدماتی زلزله شناسی را نزد پروفسور هیلر (همکار سابق پروفسور گوتنبرگ رئیس مؤسسه ژئوفیزیک فرانکفورت و پروفسور اینشتن رئیس مؤسسه فیزیک در برلین) گذراند.

با بازنشسته شدن پروفسور هیلر تحصیلات خود را نزد شاگرد ایشان پروفسور برگهمر در شهر فرانکفورت ادامه داد. جایی که تحصیلات فوق لیسانس و دکترای خود را (با گذراندن دروس فیزیک، ژئوفیزیک، زمین شناسی و هواشناسی) به انجام رساند و در پاییز ۱۳۴۸ درجه دکترای ژئوفیزیک اخذ کرد.

بهرام عکاشه در سال ۱۳۴۸ در مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مشغول فعالیت شد و در سال ۱۳۶۴ به مرتبه استادی رسید. وی سال‌ها رییس بخش زلزله‌شناسی در موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بود و پس از سی سال فعالیت بازنشسته شد. وی همچنین مدت ۱۴ سال ریاست گروه ژئوفیزیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال را بر عهده داشته‌است و سایقه ریاست دانشکده علوم پایه این دانشگاه را نیز در کارنامه کاری خود دارد.

دکتر عکاشه در سال ٧٣ رشته ژئوفیزیک را در واحد تهران شمال راه‌اندازی کرد و دارای یک کتاب تالیفی، ١٠٠ مقاله داخلی و ٣۵ مقاله خارجی است. ساخت و راه‌اندازی چند پایگاه زلزله‌نگاری، مطالعات طیف طراحی ساختگاه رآکتور تحقیقاتی تهران، تحلیل و کنترل مقاومت ساختمان، رآکتور تحقیقاتی سازمان انرژی اتمی ایران در برابر نیروهای زلزله و… از عناوین فعالیت ها و مقالات وی است.

دکتر عکاشه همواره نسبت به خطر وقوع زلزله مهیب در تهران هشدار داده‌است و از طرفداران تغییر محل پایتخت به منظور به حداقل رسانیدن تلفات ناشی از زلزله احتمالی است.

 

 

 

2 دیدگاه

  1. امین بابادی عکاشه

    با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مدیریت محترم مرکز اطلاع رسانی بابادی، لطفا در خصوص طایفه بابادی عکاشه(گاشه) از جمله مشاهیر و تاریخ و… اطلاعات خواستید از کانال ما با نشانی gashah_tabaran با ذکر منبع کپی برداری کنید و همچنین پیج اینستاگرام گاشه تباران به همین آدرس. موفق باشید

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*